LanguageSearchContactFacebookYouTubeLinked In
English Serbian Latin

The path to general well-being: make choices and educate

The path to general well-being: make choices and educate

Seminar za nastavnike zaštite životinja u Gracu

Usavršavanje i dalje obrazovanje nastavnika za zaštitu životinja, u okviru projekta „Zaštita životinja u nastavi“, održano je od 9. do 16. jula ove godine u Gracu (Austrija). Na višednevnom seminaru bila je i predstavnica NSHC-a Maja Vučković, volonterka Grupe za monitoring, zaštitu životinja i očuvanje prirode, kako bi stekla nova znanja iz te oblasti i to zahvaljujući Moniki Brukner iz Društva za zaštitu životinja i prirode Đurđevo.

Ovaj priznati seminar od 2009. godine postao je instiucija na Univerzitetu Karl Francens, najstarijem u Gracu, a organizuje ga Akademija za odnos čovek-životinja (Akademie für Tier-Mensch-Beziehungen-Graz) u saradnji sa UNI for LIFE. Do sada su ga pohađali brojni aktivisti za zaštitu životinja i pedagozi iz cele Evrope koji su stečena znanja nastavili da prenose u svom okruženju.

Edukativni program, koji vode Charlotte Probst (osnivač i počasna predsednica Akademije) i Mag. Martin Walzel iz Udruženja za obrazovanje o zaštiti životinja (Verein für Tierschutzunterricht), okuplja mahom pedagoške radnike koji žele da steknu precizno predmetno znanje o problematici čovek-životinja. Sam seminar nudi uvod u rad na zaštiti životinja, didaktičku i metodičku pomoć za praktični nastavni rad te mnoštvo drugih korisnih informacija, znanja i iskustava iz ove oblasti. Putem širokog spektra teorijskih i praktičnih kurseva koje ovaj program nudi, do sada je obučeno više od pet stotina nastavnika za dobrobit životinja koji su kasnije podučavali na milione dece i mladih. To je zasigurno jedna od efikasnijih aktivnosti kojima se obezbeđuje bolja budućnost suživota ljudi i životinja.

- Kod dece se od najranijih dana javlja intuintivna naklonost prema životinjama, ljubav i poštovanje, mnogo pre nego što im se izgradi racionalan i zreo stav o tome i gotovo neminovno ugasi ta vrsta osećanja. Stoga je sa njima najlakše istraživati na tom polju i baviti se pitanjima etike i dobrobiti – kaže gospođa Probst, osamdesetogogodišnja zaštitnica životinja koja je ceo svoj radni vek provela kao pedagog, a koja i danas s puno entuzijazma, ljubavi i energije prenosti svoja znanja i veštine na druge.

Ovogodišnji seminar okupio je 25 polaznika iz Italije, Austrije, Nemačke, Poljske, Turske, Rumunije, Bosne i Hercegovine i Srbije, a kojima su, nakon uspešne prezentacije stečenih znanja, uručeni sertifikati. Predavači su bili vrhunski stručnjaci iz oblasti zaštite i prava životinja, a teme koje su se obrađivale bile su: odnos životinja-čovek (Prof.Dr. Johann Götschl), prava životinja u školi (Mag.Martin Walzel), deca i kućna životinja pas (Mag. Elizabeth Berger), biološka poljoprivreda (Mag. Josef Renner), eksperimenti na životinjama (Dr.med. Christian Probst) i druge, a među nastavnicima i nastavnicama koji su predstavili svoje načine praktičnog vođenja časova zaštite životinja bila je i Sharlotte Probst, koja je tom prilikom govorila o iskustvima stečenim tokom 30 godina držanja nastave iz te oblasti.

Govoreći o jezičkoj dimenziji odnosa čovek-životinja, univerzitetski Prof.Dr. Alwin Fill skrenuo je pažnju na to da čovek u svom svakodnevnom govoru veoma često koristi termine kojima naglašava svoju udaljenost od životinja i na taj način iskazuje specizam, diskriminaciju na osnovu vrste. Ravnopravnost bića ogleda se i u jeziku, pa ako želimo da promovišemo poštovanje svih moramo pre svega da obratimo pažnju na sopstveni rečnik i način promišljanja određenih problema kojima se bavimo, poručuje on.

Jedan od zapaženih govornika bio je teolog i zaštitnik životinja Univ.Prof.Dr. Kurt Remele sa svojim predavanjima na temu društenog i religijskog uticaja odnosa čovek-životinja. Praveći presek između verskih praznika, koji neminovno znače smrtnu kaznu za životinje i iskorišćavanja životinja u druge svrhe, dao je brojne primere starih i savremenih religioznih mislilaca i vernika koji su tome išli u prilog, ali i onih koji su bili sveliki pobornici zaštite životinja (Franja Asiški, Albert Švajcer) ističući značaj tradicije, ali i sopstvenog izbora u verovanjima i delanjima kojima se vodimo.

HR Dr. Gerhard Berger izložio je dobrobiti vegetarijanskog načina života koje uključuju zdravstveni, ekonomski, ekološki, religiozni i filozofski plan. Kod dece se razgovorom vrlo brzo dolazi do te teme i ona su mnogo otvorenija nego stariji za promišljanje o tome pa je zato važno sa njima o tome razgovarati, napomenuo je. Decu nikako ne treba lagati o tome odakle je potekla mesna hrana jer će im sistem vrednosti koji će na tome izgraditi kasnije biti klimav. Tom prilikom su se mogle čuti brojne medicinske činjenice i zaključci studija koje zagovaraju vegetarijansku ishranu, kao i statistički podaci koji govore o boljem opštem psiho-fizičkom zdravlju osoba koje se tako hrane.

Psihološkinja Dr. Ursula Grohs u predavanju „Odnosi i odgovornost su zdravi“ skrenula je pažnju na načine održanja pozitivnog duha, dobrih osećanja i pribranosti u svakom momentu, a posebno u kriznim trenucima, što je posebno važno kod onih koji se bave zaštitom životinja jer se oni veoma često sreću sa brojnim stresnim situacijama.

Završnicu seminara činilo je izlaganje Dr. Martina Ballucha iz poznatog austijskog udruženja Verein Gegen Tierfabriken (VGT), udruženja protiv fabrika za životinje, na celodnevnom predavanju na kom je govorio o filozofiji prava životinja iznevši zapanjujući istorijski i problemski pristup sa dokumentovanim podacima današnjeg industrjskog uzgoja životinja i razlozima zbog kojih svi moramo da se ozbiljnije zamislimo nad tim i promenimo dosadašnje ophođenje prema drugim vrstama.

- Da bi se poboljšala dobobit za sva živa bića na planeti moramo povećati našu odgovornost i poštovanje i neminovno štititi slabije, a kad god možemo treba da napravimo dobar izbor i edukujemo ne samo decu i mlade, već i svoje vršnjake, starije, članove porodica i prijatelje o važnosti etičkog ponašanja i zaštiti svih bića – bila je vodeća poruka seminara. Zaštita životinja u nastavi, kako su pokazala dosadašnja iskustva, razvija kod dece i omladine saosećanje i poštovanje prema svim živim bićima, podstiče odgovorno ponašanje i doprinosi oslobađanju od nasilja u  svim oblastima života. Ona osnažava karakter i povećava socijalne kompetencije. Ono što je veoma važno pritom pominjati jeste da zaštita životinja uključuje sve vrste, a ne samo one kojima je većina privržena, odnosno kućne ljubimce.

Posebnu pažnju organizatorima, kao i samim učesnicima seminara, privukla je prezentacija predstavnika Društva Đurđevo, Damira Orlovića, o modelu edukacije učenika i zaštiti životinja u Srbiji. Kako se moglo čuti, od 2004. godine do danas to udružeje je realizovalo 1690 predavanja o zaštiti životinja i prirode i edukovalo više od deset hiljada učenika brojnih osnovih škola. Posebnu olakšicu ka ostvarenju takvih programa, a koja daje poseban značaj samom programu, čine odobrenje Ministarstva prosvete za tu vrstu dodatnog obrazovanja i Protokoli o saradnji sklopljeni izmedju škola i Društva. Tome je, moglo se čuti, išla u prilog upravo ova obuka za nastavnike kroz koju su ranijih godina prošli predstavnici DZZ Đurđevo.   

Univerzitet Karl-Francens u Gracu pleni velelepnošću svojih zgrada podjednako kao i svojim predavačima i bogatom istorijom. Osnovan je 1585. godine od strane Karla II kao jezuitski koledž koji se sastojao od filozofskog i teološkog fakulteta. Godine 1778. Univerzitetu je priključen i Fakultet pravnih nauka, što je bio uvod u njegovo širenje, nastavljeno 1782. kroz uvođenje medicinsko-hirurškog studija, koje je označilo Grac kao univerzitetski grad i dovelo do pozicije jednog od najpoznatijih univerzitetskih centara. Godine 1863. medicinski studij prerasta u Medicinski fakultet, a 1872. god je preimenovan u današnji naziv od strane cara Karla-Francensa I. Takozvana „Glavna zgrada“, koja je i danas u službi i nalazi se u centru kampusa, otvorena je 1895.

Danas je ovaj Univerzitet jedan od pet u Gracu, a 1999. godine dostigao je brojku od 32.000 studenata, najveću u svojoj istoriji. 2002. godine Medicinski fakultet se odvojio od ovog Univerziteta i osnovao vlastiti Medicinski univerzitet. Najpoznatiji ovdašnji stvaralac koji je studirao na ovom univerzitetu svakako je Ivo Andrić, a u Gracu, na Tehničkom univerzitetu, studirao je i Nikola Tesla, iako samo jednu godinu. Na ovom univerzitetu predavali su i brojni nobelovci, među kojima su Fric Pregl, Žulijus Vagner von Jaureg, Otto Levi, Viktor F. Hes i drugi.

Akademija za odnos čovek-životinja, koja je osnovana s ciljem povećane opšte etičke odgovornosti u društvu, a ne samo prema životinjama, za ciljeve ima: profesionalnost, interdisciplinarnost, jedinstvo znanja i etike, kao i usklađivanje teorije i prakse. Stoga su, pored celodnevnih predavanja, održavanih u okviru Univerziteta, učesnici imali i praktičnu nastavu koja je, između ostalog, obuhvatala posete bio farmama (takozvanom „humanom“ stočarstvu), pa su u skladu s tim u Lajbnicu prisustvovali prezentaciji Dr. Franz Krispela, predsednika udruženja štajerskih veterinara o takvom načinu držanja životinja. Polaznici su usput imali priliku i da se odmore i okrepe, probaju kvalitetna austrijska vina i (skladno seminaru) vegetarijansku hranu u obližnjim restoranima. Jedan od njih, vredan pomena, svakako je restoran „Arche“ koji, osim menijem, pleni i svojim izgledom, ljubaznim osobljem, ali i humanom idejom kojom se vode u svom radu, a to je da sav prihod dostavljaju prihvatilištu za životinje „Nojeva Barka“ (Tierschutz Arche Noah). Ovo prihvatilište daleko je od domaćih standarda, u šta smo se uverili tokom obilaska, ali nije nimalo nedsotižan. Kako smo saznali iz prezentacije koja nam je upriličena, ovo utočište za životinje brine se mahom o napuštenim i ugroženim psima i mačkama, dok im se ne nađe dom, dok se ostale životinje nalaze u hraniteljskim porodicama koje se o njima staraju. Osoblje obuhvata i veterinarsku službu, inspektore za životinje, brojne zaposlene koji danonoćno obilaze štićenike azila brinući o njima, kao i edukativni tim stručnjaka koji drži predavanja iz oblasti zaštite životinja i organizuje letnje kampove druženja sa životinjama. Osim besprekornog izgleda i čistoće soba u kojima se životinje nalaze (a koje gotovo isključuju kaveze odnosno svode ih na minimum), svaka od njih ima svoju kućicu i ležaj sa prostirkom, posebne posude za hranu, igračke itd. Na svakoj sobi nalazi se precizan i detaljan opis životinja koje se u njoj nalaze, od izgleda, starosti i drugih fizičkih karakreristika do opisa naravi i preferencija u ishrani i ophođenju prema drugima (životinjama koliko i ljudima) kako bi zaposleni, ali i potencijalni udomitelji, znali kako da se prema njima postave. Prihvatilište, osim toga, obuhvata i prostorije za lečenje  životinja - kliniku, karantin, istrčavanje i igru, dok je za mačke obezbeđen i poseban sistem podzemih mini-tunela (koji prolazi ispod staza predviđenih za prolaznike) kako bi one mogle da pređu u druge ograđene deonice prihvatilišta i na taj način iskoriste što veći dvorišni prostor. Azil, koji  svake godine zbrine oko oko 2.000 životinja, izdaje i svoj časopis putem kog udomljava životinje, izveštava o prethodnom radu i poziva na zajednička druženja i edukacije.

Iako su polaznici seminara imali veoma malo vremena za upoznavanje grada, pa nakon iscrpnih predavanja jedva čekali da dođu u studentski dom gde su bili smešteni, posete lokalnim znamenitostima nisu izostale, a uključivale su, pored glavnih trgova sa zgradama administracije (iz 18 i 19. veka) i srednjovekovnih crkava, Schlossberg tvrđavu staru hiljadu godina koja, kako smo primetili, neobično podseća na petrovaradinsku, zatim zgradu Opere u kojoj se na zanimljiv način prepliće tradicija i moderna, kao i kuću umetnosti – modernu građevinu koja po obliku podseća na podmornicu, te „Ostrvo na Muri“ – zanimljiv simbol grada na vodi napravljen povodom proglašenja Graca za prestonicu evropske kulture 2003. godine. Za odlazak u stari grad postoje tri alternative: žičarom, iz koje možete imati neponovljiv pogled na grad, spektakularnim staklenim liftom postavljenim u srcu utvrđenja ili na najromantičniji način, stepenicama koje vode u grad. Nezaobilazni deo turističnke ponude Graca je i dvorac Eggenberg sagrađen 1625. godine sa svojim zapanjujućim makrokosmičkim simbolima: četiri tornja simbolizuju godišnja doba, 12 vrata mesece, a 365 prozora dane. Osim veličanstvenih dvorana, u njemu se nalaze i galerije i muzeji, numizmatički kabinet, raskošni cvetni vrt i prelep dvorski park sa paunovima, u koji mnogi dolaze tek da bi uživali u zelenilu. Upravo u vreme naše posete u najvećoj sali dvorca održan je završni koncert horskog festivala koji mu je prethodio. Pored standardne kulturne ponude u Gracu uvek možete naići na raspevane ulične svirače i performere koji svojim umetničkim izrazom doprinose lepoti i mladalačkom duhu ovog grada. Ono što je posetiocima iz Srbije, ljubiteljima i zaštitnicima životinja posebno privuklo pažnju, jesu kutije sa kesama i korpama za odlaganje psećeg izmeta koje se mogu naći na javnim površinama, a koje se u svetu odavno praktikuju. Nadamo se da će i naša zemlja uvrstiti to isto u program brige o svojim gradovima i sugrađanima, s obzirom da je to neizostavni deo jednog modernog društvenog sistema. Govoreći o gradu koji brine o svom izgledu i zdravlju meštana, treba pomenuti i to da gradski autobusi koriste bio gorivo, dok je suvišno pominjati da Grac na apsolutno svakom mestu za odlaganje smeća ima bar nekoliko vrsta kanti za otpatke, kako bi ono bilo valjano razvrstano, a osim klasične podele naći ćete i onaj za stare stvari odnosno garderobu i obuću koja vam više ne treba. Ulice su u svakom momentu čiste i sve je izgledom savršeno na svom mestu, a žitelji, koje većinom čine studenti, uvek su opušteni, ljubazni i nasmejani, spremni da vam u svakoj prilici izađu u susret.

Više informacija o seminaru nalazi se OVDE.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Tekst i foto: Maja Vučković

 

Welcome to My Website!

Here you will find a variety of articles on bioethics, aesthetics, ecophilosophy, activism for animal rights and protection, as well as tips for healthy and peaceful life - yoga, veganism etc. Also artistic and decorative items I create, a part of the workshop AHIMSA YOGA & ART
I hope you will find much more than that, an motivation for your activities and personal development in the first place.
Namaste, Maja
 

Basket

Cart is empty
Cart is empty
https://maja-vuckovic.com/inner.php/en/shop/

Newsletter

Register now!
Un-subscribe

If you want to stop receiving newsletters write here the Removal Code shown in newsletter you reveived by us and click Un-subscribe.

https://maja-vuckovic.com/inner.php/en/ajax
Please wait...
Invalid e-mail address

Gallery

Quotes

Each of us is responsible for our own life and the survival of all others; our choice has profound implications for everything that is happening.

Next
https://maja-vuckovic.com/inner.php/en/ajax
Please wait...

The most popular article

ESSAY: OM - Music of the Spheres

Vibration that connects with the Universe

OM ili AUM je drevna sanskritska reč koju su prvi put spoznali (čuli i osetili) vedski mudraci ri... More

Partners and Accreditations

       

      

       

vidza zoga